Cім діл милосердя для душі як вияв любові до ближнього

КАТЕХИТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ

Мета уроку: oзнайомити учнів з ділами милосердя для душі ближнього на прикладі притч і життя Ісуса Христа; виховати у них любов, терпеливість у ставленні до недоліків інших людей, вміння приймати недоліки інших людей і молитися за ворогів.

Необхідні матеріали:

– фільм «Милосердний самарянин» (Кіріос); якщо немає такої можливості, замінити фільм читанням Євангелія Лк. 10, 30-37;

– зображення до притчі «Про милосердного самарянина»;

– примірники Святого Письма;

– вислови про діла милосердя для душі — кожен на окремій картці;

– зображення-розмальовки діл милосердя (“Грішника навернути” і “Невіжу навчити”);

– клаптики кольорового паперу, склянка з водою, пензлик, акварельні фарби, дошка, крейда, ганчірка;
– текст пісні «Про милосердного самарянина»;
– заготовки до саморобки (див. Додаток), клей, ножиці, нитки;
– тексти молитов.

Хід уроку

Молитва вислову любові

Боже мій! З усього серця мого люблю Тебе понад усе, бо Ти є безконечне добро, гідне найвищої любові, Ти — моє вічне щастя; а з любові до Тебе — люблю всіх ближніх своїх, як самого себе. Боже, даруй мені ласку любити тебе щораз то більше.

Вступ

Перегляд фільму «Милосердний самарянин» (Кіріос) або читання Євангелія від Луки 10, 30-37.

Розгляд зображення до притчі «Про милосердного самарянина».

Обговорення з коментарем катехита.

1. Хто йшов попри раненого юдея?

2. Чому не допомогли?

3. В яких стосунках були самаряни з юдеями?

4. Що витратив самарянин на юдея?

5. Чи міг юдей віддати самарянину?

Притчу про милосердного самарянина Ісус розповів на прохання одного законовчителя, який запитав: «Хто є мій ближній?» Це питання було спірним, бо єврейські книжники вважали, що ближніми для юдея можуть бути тільки юдеї, вибраний народ, а між юдеями (євреями) і самарянами довгі роки точилася ворожнеча. Ісус не дивиться на ворогування та неприязнь і називає самарянина ближнім, а також дає книжникові пораду. Яку саме із запропонованих?

1. Іди, і роби так само.

2. Ніколи такого не роби.
3. Роби, як хочеш.
Самарянин вчинив багато діл милосердя не тільки для тіла юдея, а й для душі. Щоб ми могли дізнатись, які саме, нам треба ознайомитися з усіма ділами милосердя для душі, які подає нам наука Церкви.

Завдання для груп

Ділимо учнів на групи. Кожна група отримує одне-два зображення діла милосердя, розмальовує, готується і відображає його у вигляді сценки-діалогу.

Аналізуємо зображення і знаходимо картку з відповідним висловам про діла милосердя. Демонструємо на фланелеграфі або прикріплюємо до дошки.

Вправа з кольорами

Яким кольором можна охарактеризувати сумнів… незнання… душу грішника? (Катехит демонструє клаптики кольорового паперу — учні вибирають кольори).

Коли зникає сумнів, гріх і незнання, а Святий Дух приносить мир, спокій і світло, які кольори ми оберемо?

Куди б ми не пішли, всюди можемо зустріти сумних і ображених людей. Їхні душі схожі на склянку з водою, в яку попала крапля темної фарби. (Просимо котрогось з учнів трохи зафарбувати воду синьою фарбою). Якщо ми розвеселимо хоч одну людину, то душа переміниться. (Просимо іншого учня додати у воду жовтої фарби. Вода стане зеленою). Зелений колір — символ життя.

Часто в школі і на вулиці нас можуть скривдити, і серце наше від образи пригнічується. (Малюємо на дошці два великих серця. Біля одного з них стає учень з ганчіркою, інше – ніхто не пильнує. Решта учнів по черзі малюють в середині обидвох сердець риски. Учень, який пильнує одне серце, витирає з нього риски. По закінченні порівнюємо серця).

Яким є наше серце, коли ми прощаємо кривди?

Яким буде серце людини, що не прощає?

Згадаймо притчу про милосердного самарянина. Які діла милосердя він вчинив для душі юдея? (Образу з серця простив, сумного потішив).

Пісня

1. Дорогою вже подорожній іде,
Тяжкий був день, вже ніч паде, його родина жде.
Мов блискавка з-поза гори, прискочили вони –
Розбійники, зранили його, забрали все, втекли.Приспів: Просить Бог мене й тебе:
«Не пройди, пожди, руку подай І серцем милосердним допоможи».2. А хто це йде дорогою? Чи поміч принесе?
Священик ішов, левіт ішов, і мимо оба пройшли.
Не сміють доторкнутися, немов би був закон;
Хай гине він, нещасний син, не є він з них один.
Приспів…3. Над’їхав самарянин сюди, пождав, приглянувся,

Промовив ніжно і з чуттям: «Поможу я тобі»
Всі рани вмив і помастив вином й оливою;
Підвів його, підніс його, скотиною повіз.

Приспів…

Історія про милостиню

Один чоловік повертався додому. Край дороги з простягненою рукою сидів старий жебрак. Не знайшовши в своїх кишенях жодної монети, чоловік потиснув жебракові руку і сказав: «Вибач, брате сьогодні я не маю що тобі дати». Жебрак розплакався і сказав: «Ви, пане, сьогодні дали мені найбільше». Ви мені, вбогому, потиснули руку і назвали мене братом. Інші давали мені гроші, а ви віддали мені своє серце».

Каже пророк Ісая: «Коли голодному ти віддаси хліб твій, наситиш пригніченого душу, тоді засяє твоє світло в пітьмі, тьма твоя буде немов південь».

Гра «Я впав у криницю!»

Одна дитина стоїть у центрі кола-«криниці». Всі інші довкола. Дитина присідає і скаржиться: «Я впав у криницю!» Решта учасників запитують хором: «Хто тебе врятує?» Той, хто впав у криницю, відповідає, наприклад: «Той, хто найголосніше кричить… найкраще розрадить… співає…» тощо (завдання можна заздалегідь написати на картках).

Той, хто у криниці, уважно дивиться, хто як виконує його завдання, і обирає найкращого. Після цього вони міняються місцями.

Ця гра знімає напруження, заспокоює гіперактивних і агресивних дітей.

Саморобка (частина 2)

1. Розмалювати і вирізати другу частину веселки і хмаринку.
2. На смужках веселки написати діла милосердя для душі.
3. Приклеїти хмаринку до краю веселки причепити краплинки.
4. З’єднати з попередньою частиною, почепити на стіні.

Молитва св. Франциска

Дай мені, Господи, втішати, а не чекати втіхи, розуміти, а не чекати розуміння, любити, а не чекати любові, бо хто дає — той здобуває, хто про себе забуває — той знаходить себе, хто прощає — буде прощений, хто помирає — той воскресає для життя вічного. Амінь.

катехизу підготувала Мар’яна Чернецька,
катехит Івано-Франківської архиєпархії
(взято з Катехитичного посібника “Милосердні, як Отець”)